Jdi na obsah
Jdi na menu
Asi by bylo vhodné ujasnit si na začátek pojmy. Skaut je počeštěný anglický výraz slova scout. Junák je název pro totožnou organizaci, ale tento název vtiskl našemu hnutí jeho zakladatel u nás Antonín Benjamín Svojsík.
Nejmenší správní jednotkou je smečka (pro chlapce do 11 let = vlčata), roj (pro dívky do 11 let = světlušky), družina (pro děti mezi 11 - 15 roky = skauti a skautky) a roverský kmen (pro mladistvé od 16 do 18 let (resp. 26 let) = roveři a rangers). Tyto skupinky tvoří 6-8 členů, volný čas tráví především hraním her, získáváním určitých skautských dovedností a snažíme se i o to, aby se jejich členové stali víceméně samostatní a učili se na svět dívat nejen z té materiální stránky. Družiny pak mezi sebou soutěží během celého roku a hlavně pak a nejvíce na dvoutýdenním letním táboře. Právní zodpovědnost za děti přebírá vůdce oddílu, který musí projít určitým stupněm vzdělání pro tuto funkci a je samozřejmě plnoletý.
Tyto jednotky se pak spojují do oddílů. Ty většinou kopírují jednotlivé městské čtvrti, popř. celá menší města. Další vyšší jednotkou je středisko. Ty sdružují mládež z jednoho města nebo města a přidružených obcí. Větší jednotkou je okrsek. Spojuje střediska z jednoho okresu. Dále pak je oblast a nejvyšší orgán je ústředí.
Celá organizace je nezisková, finanční prostředky získává z dobrovolných členských vkladů, částečně přispívají města a stát. Všichni vůdci se skautingu věnují nezištně ve svém volném čase.
Vlče a světluška
Takto se nazývají nejmenší členové skautské družiny. Jejich věk se pohybuje přibližně mezi 6-11 lety. Vlčata jsou velmi čilá, nevydrží dlouho v klidu, stále se něčím zajímají. Dovedou se soustředit jen na krátkou chvíli (10-15 minut). Po 9. roce se děti zklidní, lépe koordinují pohyby. Jejich velkou zábavou jsou převážně míčové hry. Kolem 10. roku preferují kolektivní sportovní hry s pevnými pravidly. Rozvíjí se paměť - mechanická a poté i logická. Prosazuje se také četba. Nejvýraznější je ale vývoj vztahu mezi dětmi navzájem. Mají velkou potřebu být s ostatními v kolektivu.
Skupiny chlapců a děvčat bývají oddělené. Objevuje se strach ze tmy, bolesti, zkoušek ve škole nebo směšnosti před ostatními. Vytvářejí se základy morálek, sílí přátelství a smysl pro čest. Nejtěžším úkolem pro vedoucího je učit děti hravou formou pracovat. Velmi důležitá je pochvala za dobou snahu.
Když se dítě naučí základům skautských dovedností a je připraveno skládá „VLČÁCKÝ nebo SVÉTLUŠKOVSKÝ“ slib. Po tomto slibu dostane skautský šátek a dalším učením se připravuje na další postup a to je Skautský slib.
Zákony skautů:
Skaut je pravdomluvný
Skaut je věrný a oddaný
Skaut je prospěšný a pomáhá jiným
Skaut je přítelem všech lidí dobré vůle a bratrem každého skauta
Skaut je zdvořilý
Skaut je ochráncem přírody a cenných výtvorů lidských
Skaut je poslušný rodičů, představených a vůdců
Skaut je veselé mysli
Skaut je hospodárný
Skaut je čistý v myšlenkách, slovech i skutcích
Zákony skautek:
Skautka je pravdomluvná
Skautka je věrná a oddaná
Skautka je prospěšná a pomáhá jiným
Skautka je přítelkyní všech lidí dobré vůle a sestrou každé skautky
Skautka je zdvořilá
Skautka je ochránkyní přírody a cenných výtvorů lidských
Skautka je poslušná rodičů, představených a vůdkyň
Skautka je veselé mysli
Skautka je hospodárná
Skautka je čistá v myšlenkách, slovech i skutcích
Odhodlání vydat se na tuto nelehkou cestu a setrvat na ní i přes všechny překážky vyjadřují nováčci složením skautského slibu.
Slib skautů (skautek):
Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe:
sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce věrně v každé době,
plniti povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské,
duší i tělem být připraven(a) pomáhat vlasti a bližním.
Věřící skauti - skautky mohou slib zakončit :
K tomu mi pomáhej Bůh.
Heslo skautů (skautek):
Buď připraven(a)!